• Buradasınız:
  • Matematik
  • Matematik Hikayeleri

Matematik Hikayeleri

Matematik Hikayeleri

TRT Okulda yayınlanan, Matematiğin uyanışından günümüze kadar olan gelişimlerini, matematiksel gelişmeleri, ünlü matematikçilerin hayatlarını belgesel tadında anlatan Matematik Hikayelerini çok beğeneceğinizi umuyoruz. Matematik hikayelerinin yayınlanan bölümlerini sitemiz matematikciler.org'da bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Kar Hikayesi - Kar Kristalleri Nasıl Oluşur?

KAR HİKAYESİ - KIŞ MUCİZESİNİN BİLİMİ

Bulutlar çoğunlukla bizim göremediğimiz havadan oluşur. Ve içinde su buharı (gaz halinde su) vardır ki bunu da görmemiz mümkün değildir. Bizim gördüğümüz bulut içerisinde yüzen milyarlarca küçücük su damlacıkları ve buz kristalleridir. Işığı yansıttıkları için de görünür haldedirler. 

Devamını Oku

Hayatımızda 1 ve 0'ın Önemi

1982 yılı Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi 2.sınıf öğrencileri yüksek matematik dersinin hocasını bekliyor.

Sınıf, öğrencilerin gürültü patırtısıyla sallanırken, sert görünümlü hoca kapıda beliriyor, içeriye kızgın bir bakış atıp kürsüye geçiyor.

Tebeşirle tahtaya kocaman bir bir rakamı yazıyor. Ve şöyle ekliyor.

Devamını Oku

Satrancın Hikayesi

Satrancın ilk kez MS. 570 yıllarında Hindistan'da oynandığını biliyoruz. Daha önce Çin'de de bu oyunun oynandığı rivayet ediliyor.

Rivayet olunur ki bunu bulan Brahman rahibi Şah'a bir ders vermek istemiş. ''Sen ne kadar önemli bir insan olursan ol, adamların, vezirlerin, askerlerin olmadan hiçbir işe yaramazsın'' demek istemiş.

Devamını Oku

Sıfırın Sonsuzluk Arayışı

Sayılar temsilî olarak, insanın sahip olduğu izafî ve zâtî değerleri ifade etmekte kullanılagelmiştir. Diyebiliriz ki, bir bakıma her sayı hem kendine has, hem de işaret ettiği değerler itibariyle bir kimlik, bir şahsiyet temsilcisi gibi algılanmıştır. Tarih boyunca sıfır da dâhil olmak üzere sayılara, belli değerleri ve mânâları temsil sadedinde müracaat edilmiştir.

Devamını Oku