BU KONUDA ÖĞRENECEKLERİMİZ:
✓ Dikdörtgenler prizmasının açınımı
✓ Kare prizmanın açınımı
✓ Küpün açınımı

Dikdörtgenler prizması, kare prizma veya küp şeklindeki kutuları hiç açtınız mı? Bu prizmaların özelliklerini dikdörtgenler prizması konusunda öğrenmiştik. Bu konuda ise dikdörtgenler prizmasının açınımını, kare prizmanın açınımını ve küpün açınımını öğreneceğiz.

DİKDÖRTGENLER PRİZMASININ AÇINIMI

Dikdörtgenler prizmasının her biri dikdörtgen olan 6 yüzü vardır. Bu yüzden dikdörtgenler prizmasının açınımında 6 adet dikdörtgen bulunur. Kapalı halde iken karşılıklı olan yüzler açınımda yan yana gelmezler ve bu yüzler birbirine eştir.

Dikdörtgenler Prizmasının Açınımı

Yukardaki açınımda da görüldüğü gibi mavi yüzler (ön ve arkadaki yüzler), kırmızı yüzler (sağ ve soldaki yüzler) ve yeşil yüzler (üst ve alttaki yüzler) birbirine eştir.

KARE PRİZMANIN AÇINIMI

Kare prizmanın 2 kare ve 4 dikdörtgen yüzü vardır. Bu yüzden kare prizmanın açınımında 2 adet eş kare ve 4 adet eş dikdörtgen bulunur.

Kare Prizmanın Açınımı

Yukardaki açınımda da görüldüğü gibi mavi yüzler (prizmanın tabanları) ve yeşil yüzler (prizmanın yanal yüzleri) birbirine eştir.

KÜPÜN AÇINIMI

Küpün her biri kare olan 6 yüzü vardır. Bu yüzden küpün açınımında 6 adet eş kare bulunur.

Küpün Açınımı

Yukardaki açınımda da görüldüğü gibi yeşil yüzler (küpün tüm yüzleri) birbirine eştir.

KONUYU PEKİŞTİRMEK İÇİN:

İLGİLİ KAZANIM TESTİ BAĞLANTISI
KONU KAZANIMLARI

BU KONUYLA İLGİLİ KAZANIMLAR:
✓ Dikdörtgenler prizmasının yüzey açınımlarını çizer ve verilen farklı açınımların dikdörtgenler prizmasına ait olup olmadığına karar verir.

ÖNCEKİ KONUSONRAKİ KONU
Dikdörtgenler PrizmasıDikdörtgenler Prizmasının Alanı