Üçgenin İç Açıları Toplamı Kaçtır?

Geometrinin en temel bilgisi olan üçgenin iç açıları toplamı sarı mikrofon insanlara sordu, ama pek iç açıcı cevaplar alamadı.

Cevaplar arasında 360, 90, 250, 3, 9, 80, 1 gibi ilginç cevaplar da yer aldı.

Video sonrasında kafanızın karışma ihtimaline karşılık doğru cevabı da not edelim: Üçgenin iç açılarının ölçüleri toplamı 180 derecedir.

https://www.youtube.com/watch?v=KuEbHJyOlqw

Matematik Videoları

Bu kategorimizde eğlenceli matematik videoları bulabileceğiniz gibi matematiğin günlük hayattaki önemi veya matematik ile ilgili videolar bulabilirsiniz.

Matematik Fıkraları

Matematik ile ilgili fıkralar bu kategorimizde. Komik, eğlenceli ve bazen düşündürücü matematiksel fıkralar için aşağıdan seçim yapabilirsiniz.

İskoçya Koyunları

Bir mühendis, bir fizikçi ve bir matematikçi İskoçya’da trenin penceresinden bakarken siyah bir koyun görürler, mühendis hemen atılır:

– İskoçya’daki tüm koyunlar siyah. 

Fizikçi söze karışır:

– İskoçya’daki bazı koyunlar siyah. 

Devamı…

Kötü Ödev

Bir gün Alican’ı öğretmeni çağırır. 

– Bu nasıl ödev oğlum? Hiç mi anlamadın sen? Böyle şey mi olur? Bana hemen babanı çağır onunla konuşacağım.

– Öğretmenim babamı bence çağırmayayım.

Devamı…

Gökdelenden Düşen Temel

Temel 60 katlı bir gökdelenden aşağıya düşmüş. 50-40-20-10-5-4-3-2 derken 1.kata geldiğinde aklından şu geçmiş : – Allah’ım sana şükürler olsun. Bu kata kadar ölmeden geldiysem zaten 1.kattan düşsem de ölmem …

Devamı…

İnsanlar Matematiği Neden Sevmez?

Sizce insanlar matematiği neden sevmez?

A) Zor olduğu için

B) İşe yaramadığı için

C) Öğretmenleri yüzünden

D) Matematik sevilir mi ki?

Sokaktaki vatandaş “Matematik neden sevilmez?” sorusuna bakın nasıl cevap vermiş.

Kozmik Göz – Evrende Yolculuk

Bu video, astrofizikçi Danail Obreschkow tarafından tasarlanan kısa film Kozmik Göz’ün yatay formatındaki versiyonudur. Videoda küçücük temel parçacıklardan devasa kozmik ağa kadar evrende yolculuk ele alınıyor.

Halkımız arasında kullanılan “Dünya Küçük” sözünün gerçek olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Origami ve Matematik İlişkisi

“Kanat çırpan kuşlar ve uzay teleskopları.” Bu ikisinin birbiriyle bağlantılı olmadığını düşünürsünüz, fakat umuyorum ki bu 18 dakikalık video sonunda, ufak bir bağlantı göreceksiniz. Bağ Origami.

Origami nedir? Çoğunluk origaminin ne olduğunu bildiğini düşünür. Şudur: Kanat çırpan kuşlar,oyuncaklar,kağıt tuzluk, bu tip şeyler. Bu origaminin olageldiği şeydir. Fakat başka bir şeye dönüştü. Bir sanat şekline, bir çeşit heykeltıraşlığa dönüştü.

ORİGAMİ HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ