Beklediğiniz otobüs gelmek bilmedi, “biraz daha, haydi biraz daha” dediniz, ama sonunda sabrınız taştı, “yürürüm daha iyi” dediniz. İyisi mi, siz szi olun; gelecek sefer otobüsünüzü bekleyin. Matematikçilere göre hemen her zaman en iyi strateji bu! Harvard Üniversitesi’nden matematikçi Scott Kominers ve ekip arkadaşları, yolunuzun üstündeki her durakta, acelesi olmayan bir otobüsü ne kadar beklemeniz gerektiğini gösteren bir formül çıkarmışlar.

Kominers, “Sanırım pek çok matematikçi işe gelirken bu sorunu kafasında şöyle bir çevirmiştir; ama şimdiye kadar bir çözüm üreten yok” diyor.

Oysa Harvard ekibi, çözümün hayret edilecek kadar basit olduğunu görmüş.

Her iki seçenek de eşit çekicilikte olduğunda “tembelliği seçin” diyor. “Ne kadar hırslansanız da, ilk durakta beklemeniz en iyisi.” Ancak Kominer, otobüs seferleri arasındaki sürenin bir saati aştığı ve gideceğiniz yerin ancak bir kilometre olduğu ekstrem durumlarda formülün “yattığını” kabul ediyor.

“Ama, eğer yürümeyi seçerseniz” diyor, “kararınızı durakta beklemeye başlamadan önce vermelisiniz”. Kominers, işe gidiş-eve dönüş rutinini neden değiştirdiğini şöyle açıklıyor: “Çünkü, gideceğiniz yere yine de beklemediğiniz otobüsten sonra varacaksınız; ama hiç olmazsa bu, bir hayli bekleyip yola koyulduktan sonra otobüsünüzün yanınızdan süzülüp geçmesini seyretmekten daha az sinir bozucu”.