Prof. Dr. Aziz Sancar Bilim Olimpiyatları – 2016

İstanbul Çekmeköy Belediyesi, Nobel ödüllü bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar adına Bilim Olimpiyatları düzenliyor.

Prf. Dr. Aziz Sancar Bilim Olimpiyatları’nın detayları ise şöyle:

PROF. DR. AZİZ SANCAR ULUSLARARASI BİLİM OLİMPİYATLARI

Teknolojinin bireyler arasında hızla yayıldığı, yenilenme ve geliştirme süreçlerinin kısaldığı günümüzde, yenilikçi projelerin üretilmesi, genç neslin bilime olan ilgilerinin arttırılması, teknolojik yükselişin devamlılığı için uluslararası gereklilikler arasında gösterilmektedir.

Ülkemizde, aynı gerçekten hareketle gençlerimizin, serbest zamanlarının, eğitim, bilim, sanat, kültür faaliyetleri içerisinde bulunmalarının sağlanması ve sosyokültürel gelişimlerinin temini için bilimsel gelişim ve üretim faaliyetlerinin desteklendiği hizmetler yürütülmektedir.

Çekmeköy Belediyesi, ülke vizyonuna uygun ve ilçemizin etkinliğinin arttırılması amaçları ile uluslararası lise düzeyi etkileşimin arttırılacağı ve süreklilik halinde yinelenen bir Bilim Olimpiyatı organize etmektedir.

PROJE AMAÇLARI

Lise Düzeyi Uluslararası etkileşimin desteklenmesi

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar ile etkileşimlerin desteklenmesi

Gençlerimizin Bilim, Kültür ve Sanat ilgilerinin arttırılması

Yenilikçilik Kültürünün genç nüfus arasında yaygınlaştırılması projemizin başlıca amaçları arasında gösterilebilir.

PROJE GEREKÇELERİ

Çekmeköy Belediyesi, istihdamın gelişeceği, yenilikçi teknolojilerin uluslararası arenada etkin olacağı bir neslin yetişmesi amacı ile ülke vizyonuna uygun projeler gerçekleştirmiş ve gerçekleştirmeye devam etmektedir. Bu sebepler ile Yenilikçi ve Üretken Gençlik, Üretken Yeni Nesiller vizyonu ile aşağıda belirlenen hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için bir Uluslararası Bilim Olimpiyatı projesini hayata geçirme planlaması içerisindedir;

1. Küresel ekonomide söz sahibi, yüksek katma değer üreten, yenilikçi ve yaratıcı ekonomi,

2. Adil paylaşan, eşitlikçi, kapsayıcı ve öğrenen toplum,

3. Yenilikçi Gençler ve büyüyen Türkiye.

Belirlenen hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için genç nüfusun üretkenliklerinin arttırılması, projelerinin desteklenmesi ve katma değer sağlayacak ürünlerin geliştirilmesi gerekmektedir.Hedeflerin gerçekleştirilmesi sürecinde Belediyemiz, ilk basamakta, uluslararası genç neslin etkileşimlerinin sağlanacağı, Bilim Olimpiyatı organize edecektir. Yapılacak etkinlik dahilinde hedeflerimizin gerçekleştirilebilmesi amacı ile 3 farklı kategoride Bilimsel Yenilikçilik Yarışması düzenlenecektir. Türkiye genelinden daha yüksek bir oranda işsizliğin söz konusu olduğu İstanbul’da işgücü için istihdam yaratılması, istihdamın niteliğinin iyileştirilmesi ve işsizliğin azaltılması büyük önem taşımaktadır. İstihdamın ekonomik, sosyal ve politik istikrar üzerinden büyüme, yatırım ve üretim artışına uzanan zincirleme etkisinin bilinciyle sağlıklı stratejilerin ortaya konulabilmesi için organizasyon dahilinde 16 tekrardan oluşan Online Uluslararası Öğrenci Çalıştayı toplantısı gerçekleştirilecektir. Genç nüfusun ilgisinin ve ileride oluşacak iş gücü potansiyelinin söz konusu toplantılar ile etkileneceği düşünülmektedir. Bu çerçevede planlanan organizasyon, belirlenen hedefler doğrultusunda gerekçelendirilmiştir.

PROJE TANITIMI

Çekmeköy Belediyesi olarak hazırladığımız “ÇekmeköyBelediyesi Prf. Dr. Aziz Sancar Uluslar Arası Bilim Olimpiyatları” adlı proje, lise düzeyindeki gençlerin; bilimi bilen, anlayan, yorumlayan ve üreten gençler olarak yetiştirilmesini, bu gençlerimizin ürettikleri, üretmek istedikleri bilimsel projelerine destek olunmasını hedeflemektedir. Dünya’nın bir çok ülkesinden lise düzeyindeki gencin katılım sağlayacağı projemiz ile gençlerimiz başka ülkelerde insanların bilime nasıl baktığını görecek ve hayat ufukları da genişleyecektir. Çekmeköy Belediyesi Uluslar Arası Bilim Olimpiyatları’nda öğrenciler seçkin jüri üyelerimize projelerini sunacaklar. İlk 100’e giren her bir projenin gerçeğe dönüşmesi için gerek Çekmeköy Belediyesi olarak tarafımızdan, gerekse de özel sektörden destekler sağlanacaktır.

ÖDÜLLER

1.’lik Ödülü 5.000 ₺

2.’lik Ödülü 3.000 ₺

3.’lik Ödülü 1.500 ₺

Mansiyon Ödülü 5000 ₺

Her kategori için ödüller aynıdır. Toplam ödül 40.000,00 TL

JÜRİLER

Doç. Dr. Numan Sabit ÇETİN

Yrd. Doç. Dr. Kıvanç BAŞARAN

Yrd. Doç. Dr. Cem EMEKSİZ

Yrd. Doç. Dr. Zafer DOĞAN

ÖNEMLİ TARİHLER

LANSMAN: 24 MART 2016

FİNAL SERGİSİ: 21 MAYIS 2016

SON BAŞVURU TARİHİ: 23 NİSAN 2016

ÖDÜL TÖRENİ: 22 MAYIS 2016

AYRINTILI BİLGİ VE BAŞVURU

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar