Temel lise

Özel okula dönüşecek olan dershanelerin genel adı ” temel lise ” olacaktır. Temel lise MEB’e bağlı eğitim vermekle beraber anadolu liseleriyle aynı müfredata sahip olacak, öğrenciler üniversite sınavlarında karşılarına çıkmayacak olan dersleri sınavlarla vererek aynı dershanelerde olduğu gibi üniversite sınavlarına tam donanımlı hazırlanabileceklerdir.

Temel lise nedir?

Öncelikle Temel lise nedir? diye soracak olursanız kısaca temel liseler, dershaneler kapatıldıktan sonra ygs ve lys sınavlarına hazırlık için dershane sahipleri tarafından açılan ve 2018-2019 yılına kadar eğitim verecek özel okullardır. Temel liselerin dershanelerle farkları vardır. Bunların başında diploma verebilme yetkileri gelir.

Temel lise eğitimi

Temel liseler üniversite sınavına odaklı çalışma ortamı, birebir eğitimler, eğitim koçluğu gibi eğitim hizmetleri, sosyal ve kültürel etkinlikleriyle lise-dershane serüvenini birlikte sürdüren öğrencilere nefes alma fırsatı sunuyor. Donanım vip temel lise 12 kişilik sınıflarda haftalık 35 saat verilen bu eğitimler, alanında uzman öğretmen kadrosuyla öğrencilerinize üniversite kazanma garantisi veriyor. Bu fırsatların yanı sıra ücretsiz verilecek eğitim koçluğu hizmeti ve her ay psikoloji desteği öğrencilerin verimini son derece arttırdığı gözlenmiştir.

Temel lisede teşvik

Şimdi ise temel lisede teşvik konusunu inceleyeceğiz. Temel lise teşviki öğrencileri temel liselere yönlendirmek amacıyla verilen özel okul kredisidir. Bu kredi durumu temel lisede okumaya uygun olmayıp, derslerinde başarılı olan öğrencilerin temel liselerde okuması için devlet tarafından verilecektir. Teşvik kredisi başvuruları 10 Ağustos 2015 tarihinden 2 Eylül 2015 tarihine kadar devam etti. Aranızda teşvik başvurusu yapan var ise e-okulda bulunan Kurumlar Eğitim ve Öğretim desteği menüsü üzerinden teşvik başvurularını takip edebilirler. Ve teşvik kredisi kazanan şanslı öğrencilere devlet 3 bin 220 lira kredi verecektir. Ancak sınıf tekrarı yapan öğrenciler faydalanmaya devam edemeyecek.

Temel lise avantajları

Temel lisenin bir çok avantajı vardır. Ancak bu yazımızda sizlere sadece bir kaçından bahsedeceğiz. Temel liseler sizleri dershane-okul ikilemine birlikte tutunmak zorunda bırakıp çok fazla yorulmadan derslerinize daha verimli, üniversiteye tam odaklı çalışmanızı sağlayacak. Her cumartesi gireceğiniz Türkiye genelinde yapılacak deneme sınavı sayesinde eksikleriniz tespit edilip eğitim saatleri dışında temel lisenizin vereceği birebir dersler sayesinde eksikleriniz konunun mantığını anlamanızı sağlayarak giderilecektir. Ayrıca temel liseler ev ödevlerini tamamen ortadan kaldırıyor. Verilecek ödevleri gün içinde olacak etüt saatlerinde yapıyorsunuz. Böylelikle hem ailenize hem sosyal yaşantınıza daha fazla vakit harcayarak derslerdeki verimliliğinizi arttıracaksın. Son olarak devletin vereceği teşvik kredisiyle aileniz çok daha uygun ücret ödeyecek ve özel okullardan doğacak maddi sıkıntılardan kurtulacaktır.