TEOG Açık Uçlu Soru Örnekleri ve Merak Edilenler

2017-2018 Öğretim Yılı 8. Sınıflar 1.Dönem Merkezî Ortak Sınavı, 29-30 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Söz konusu merkezî ortak sınavda önceki yıllardan farklı olarak çoktan seçmeli test sorularının yanında açık uçlu sorulara da yer verilecektir. MEB Teog’daki açık uçlu sorularla ilgili ayrıntıları ve örnek soruları açıkladı. Açık uçlu sorularla ilgili bilgiler:

TEOG’da açık uçlu sorular ne zaman sorulmaya başlanacak?

Uygulamaya 2017-2018 eğitim-öğretim yılı 1. dönem sınavlarıyla başlanacak.

Kasım ayında yapılacak olan birinci dönem TEOG’da açık uçlu soru çıkacak mı?

2017-2018 eğitim-öğretim yılındaki ilk TEOG sınavında ve sonrasında ikinci’TEOG’da da açık uçlu sorular yer alacak.

Hangi açık uçlu soru çıkacak?

Açık uçlu sorular, ilk etapta (1.Dönem Sınavı) Türkçe, matematik ve fen bilimleri derslerine ait sınavlarda kullanılacaktır.

Kaç tane açık uçlu soru sorulacak?

1. Dönem TEOG’da Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinin her birinde yer alan 20 sorunun 18 tanesi çoktan seçmeli, 2 tanesi ise açık uçlu sorulardan oluşacaktır. Toplam 6 açık uçlu soru sorulacak.

Açık uçlu sorular kodlanacak mı? Nasıl kodlanacak?

Açık uçlu sorular, ölçme değerlendirme uzmanları tarafından oluşturulan belirtke tablosu çerçevesinde, ilgili test kitapçığı içerisinde uygun olan soru numarası ile yer alacaktır. Çoktan seçmeli soruların cevapları, önceki sınavlarda olduğu gibi optik cevap kâğıdı üzerine kodlanacaktır.

Açık uçlu soruların cevapları da optik cevap kâğıdına yazılacaktır fakat bu cevaplama kodlama biçiminde olmayacaktır. Söz konusu soruların cevapları, cevap kâğıdı üzerinde ilgili soru için hazırlanan çerçeveli alana öğrenci tarafından kurşun kalemle okunaklı bir şekilde yazılacaktır.

Açık uçlu soruların cevaplarının değerlendirilmesi nasıl olacak?

Açık uçlu soruların değerlendirilmesi, alanında deneyimli ve açık uçlu soruların değerlendirmesi konusunda eğitim almış öğretmenler tarafından yapılacaktır. Değerlendiriciler, öğrenci cevaplarını yapılandırılmış cevap anahtarına göre öğrenci kimlik bilgilerini görmeden nesnel yöntemlerle puanlayacaktır. Değerlendiriciler arası puan farkı oluşması, cevabın okunamaması gibi durumlarda öğrenci cevabı, üst değerlendiriciler tarafından tekrar değerlendirilecektir.

Öğrenci cevapları değerlendirilirken yazı güzelliği, harf eksikliği, imlâ veya noktalama yanlışlıkları göz önünde bulundurulmayacaktır. Ancak Türkçe dersinde doğrudan imlâ/noktalama sorusu soruluyor veya kelime/kavram farklılığı oluşuyor ise ayrı bir değerlendirme söz konusu olacaktır.

TEOG’da çıkacak açık uçlu soru örnekleri var mı?

Öğrencileri, velileri ve tüm kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla odsgm.meb.gov.tr adresinde açık uçlu sorular ve yapılandırılmış cevap anahtarlarının örnekleri yayınlanmıştır.

TÜRKÇE AÇIK UÇLU SORU ÖRNEKLERİ

MATEMATİK AÇIK UÇLU SORU ÖRNEKLERİ

FEN BİLİMLERİ AÇIK UÇLU SORU ÖRNEKLERİ

İNGİLİZCE AÇIK UÇLU SORU ÖRNEKLERİ

İNKILAP TARİHİ AÇIK UÇLU SORU ÖRNEKLERİ

DİN KÜLTÜRÜ AÇIK UÇLU SORU ÖRNEKLERİ

ÖRNEK CEVAP KAĞIDI

Kaynak: http://odsgm.meb.gov.tr/www/8-siniflar-merkez-ortak-sinavlarinda-uygulanacak-acik-uclu-sorular/icerik/277

Bunları da beğenebilirsin
Yorumlar