Yabancı dilin önemi yıllar öncesinden “Bir lisan, bir insan.” Sözüyle yeterince belli edilmiş aslında. Günden güne önemini arttıran yabancı dil eğitimini almak şart oldu denebilir. İngilizce eğitim artık ana sınıflarına kadar inmiş durumda. Çocuklara temelden daha Türkçe öğrenirken İngilizceyi de ana dalmış gibi öğretmeye başladılar. Zaten günümüz gereği artık tek yabancı dil de yeterli olmuyor. Çalışma sektörlerini baz aldığımızda ülkemizde ithalat ve ihracat ile uğraşan bir çok firma mevcut. Buralarda çalışacak personeller olabilmesi için öncelikle bu alanlara uygun üniversitelerde bölümler açılır ve bu bölümler de genelde İngilizce olan hazırlık aşaması zorunlu olur. Hazırlık okurken öğrenci 1 yıl zorunlu yabancı dil eğitimi alır. Bazı üniversitelerde bu zorunlu değil maalesef ama bu gibi durumlarda da tercih edilebilecek çok fazla özel dil kursları mevcut. İş hayatının yanı sıra dışarı çıkıp gezerken bile bir turistin denk gelmesi ihtimaller dahilinde. İngilizce eğitiminde ki yaş bu kadar düşünce yaşadığımız süreçte İngilizce bilmiyorum demek artık ayıp karşılanacak düzeye gelmiş bulunmakta.

Öğrenmenin yaşı yok tabii. Bugün internet üzerinden bile dil öğrenebilir, akıcı bir şekilde konuşabilirsiniz. http://www.konusarakogren.com/blog/ingilizce-guzel-sozler-ve-anlamlari/ sitesinde bulunan İngilizce sözler ve çeviriler ile de yeni kelimeler öğrenip, aynı zamanda da eğlenebilirsiniz. Sitede İngilizce arkadaşlık sözleri, İngilizce resimler, İngilizce güzel sözler mevcut. Ayrıca sitede, ana dili İngilizce olan eğitmenlerle İngilizceyi konuşarak öğrenmeniz de mümkün. Site size ücretsiz deneme fırsatı da sağlıyor. Bu tip sitelerde genelde belirli bir seviyeye kadar deneme şansı sağlanır veya belirli alıştırmaları yapabilmeniz sağlanır. Seviye atlayabilmeniz veya yapamadığınız alıştırmaları yapabilmek için muhtemeldir ki paket satın almanız gerekir. Her ne kadar belirli bir kısmını yapabiliyor olsanız da böyle bir imkân sunulurken öğrenmeye bir yerlerden başlamak lazım. Memnun kaldığınız ve bir şeyleri öğrendiğinizi fark ettiğiniz zaman da paket satın alıp daha iyi seviyelere gelebilirsiniz.

İngilizce öğrenebilmek için bütün bu imkânların yanı sıra, internet üzerinden yabancı film veya dizileri alt yazılı olarak izlemeniz de aldığınız eğitime katkı sağlayacaktır. Hem telaffuz olarak kulak aşinalığınız olacak hem de öğrendiğiniz kelimeleri dizinin içiresinde duyunca tekrar etmiş, pekiştirmiş olacaksınız. Bilmediğiniz bir kelime duyduğunuzda ise diziyi duraklatıp İngilizce sözlük üzerinden araştırmanızı yapıp, öğrenerek devam etme şansınız mümkün. Teknolojinin bugün bize sağladığı bu imkânlar varken öğrenmemek ayıp artık diyelim ve bir yerlerden öğrenmeye başlayalım. Ne dersiniz?