İki matematikçi aralarında tartışmaktadır. Bunlardan biri aslında matematiği herkesin az-çok bildiğini iddia ederken, diğeri de öyle olmayıp sadece eğitimini almış insanların bildiğini savunmaktadır.

Sonunda bu meseleyi tartışarak halledemeyeceklerinin farkına varırlar ve teklifte bulunur herkesin bildiğini iddia eden:

– Şurada bir restoran var. Girelim oraya ve oradaki garsona x’in integralini soralım. Kabul ediyor musun? Diğeri hemen kabul eder. Öyle ya, x’in integralini bilen kaç tane garson vardır ki?

Ne var ki, bu tartışmayı planlamış bulunan diğeri daha önceden garsona gidip, ona bir miktar karşılık önererek kendisine sorulacak olan soruya x2/2 cevabı vermesi hususunda anlaşmıştır. Neyse, gelirler restorana ve o garsonu görüp yanına gelirler. Garsona:

– Afedersiniz, size bir soru sorabilir miyiz? derler. Garson kabul edince de soruyu sorarlar. Garson pek fazla düşünmeden:

– x2/2 diye cevap verir. Biri kazanmanın sevinci, biri de kaybetmenin hüznüyle teşekkür ederek ayrılırlarken garson arkadan seslenir:

– Bir de C sabiti var