Simetri Hastalığı Nedir?

Simetri hastalığı obsesif kompulsif bozukluk olarak tanımlanmaktadır. Simetri hastalığına sahip olan kimseler çevresindeki tüm her şeyi simetri pozisyonuna getirme ihtiyacı duymaktadırlar.

Simetri hastalığını tedavisi psikoterapi aracılığı ile uygulamaya alınmaktadır.Simetri hastalarının aklına istemeden bir takım düşünceler gelmektedir. Hasta olan kimse bu düşüncelerin gereksiz ve saçma olduğunun farkındadır fakat düşünceleri zihninden uzaklaştıramaz. Bazı çocuk hastalar ise bu takıntıların yersiz olduğu ayrımını yapamazlar.

Simetri obsesyonu yaşayan kimseler ise bulundukları ortamdaki eşyaları sürekli düzeltme ve değişiklikler yapma isteği içindedirler. Eğer hasta bulunduğu ortamda ki eşyaları düzeltmez ise kendisini rahatsız hisseder. Yollardaki taşların düz olmaması, bir mekanda bulunan çerçevenin yamuk durması, trafik lambalarının eğri durması  gibi durumlar simetri hastalığı olan kimseleri ciddi anlamda rahatsız etmektedir. Eğer simetri hastası olan bir kimse ile yaşayacaksınız onun düzenine uymanız gerekecektir. Çünkü simetri hastası olan kimseler onların düzenine karışılmasını istemezler. Bu hastalar kumanda, saç kurutma makinesi ve havlu gibi eşyaları kullanıldıktan sonra tekrardan aynı yerlere konulmasını isterler. Eğer sizlerde de simetri hastalığı belirtisi var ise kısa zaman zarfı içinde doktorunuza başvurmalı ve tedaviye başlamalısınız. (*)

KAYNAKLAR:
• Simetri Hastalığı Belirtisi ve Tedavisi | Tabiat. (2016, 9 Ekim).
Erişim adresi tabiat.net