Öğrencilerin dört gözle beklediği zamanlardan biri tabi ki yarıyıl tatili. Daha gelmeden tatil hayalleri kurmaya başlanır. Gece geç saate kadar oturup ertesi gün de geç kalkarak, gündüzleri de TV (Playstation bağlı)  ve Bilgisayar (İnternet bağlı) başında oturarak vakit geçireceğiz değil mi? Hislerinize yeterince tercüman oldum mu bilmiyorum.

Böyle bir tatil çoğu öğrencinin hayali olmasına karşılık sizleri yoran bir tercih olacaktır. Dönem başından itibaren alıştığınız bir düzenin birden bire keskin bir şekilde bozulması vücudunuzun uyum sağlamasını zorlaştıracak, ardından tam tembelliğe alışmışken ikinci dönem başlayacak ve okulda bu tembelliği üzerinizden atmak pek de kolay olmayacaktır. Peki bu pek kıymetli 15 gün nasıl değerlendirilmeli. İşte size öneriler:

PLAN YAPIN

Tatilde Yapılacaklar

Öncelikle kendinize bir tatil planı hazırlayın. Tatilde neler yapacaksınız bir düşünün. Neyi ne zaman ne kadar yapacaksınız? Planlayın ve tatilinizi sonuna kadar değerlendirin.

DERSİ BIRAKMAYIN

İlk dönem okulda gördüğünüz konulardan eksiklerinizi belirleyip o konulara yoğunlaşın. Yoğunlaşın derken yoğun bir ders çalışmadan bahsetmiyorum korkmayın. Sizi fazla sıkmayacak kadar az, fakat size faydası dokunacak kadar da çok. Bunu siz belirleyebilirsiniz. Ancak hiç ders çalışmadan bir tatil geçirmeyi düşünüyorsanız vay sizin halinize. 

KİTAP OKUYUN

Kitap okumak anlama kabiliyetinizi, hayal gücünüzü, kültürel bilginizi, fikir yürütme becerilerinizi geliştirir. Aynı zamanda kitap okumak okuldaki başarınıza da olumlu etki edecektir. Bunlardan yoksun kalmak kim ister ki?

AİLENİZLE VAKİT GEÇİRİN

Tatilin sizin eve kavuşmasının yanında ailenizle çok güzel vakit geçirmenize ortam hazırladığını unutmayın. Ailenizle sinemaya, tiyatroya, müzeye veya başka bir faaliyete gidebilirsiniz.Annenize yardımcı olabilir, babanızla birlikte oyun oynayabilirsiniz. Artık bunlar sizin hayal gücünüze kalmış.

HEPİNİZE İYİ TATİLLER…